Burun Ameliyatları

Yrd. Doç. Dr. Recep ANLATICI
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Burun ameliyatları

Estetik burun ameliyatı veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır.

 Burun ameliyatının Türkiye'de ve dünyada en çok yapılan ameliyat olduğunu belirten Hastanemiz Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Recep Anlatıcı, “Burun estetiğinin amacı burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yaparak, burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmektir” dedi.

Burun estetiği ile burnun kemik veya kıkırdak yapısı üzerinde değişiklik yapılabileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, bu uygulamaları şöyle açıkladı:

Burun estetiği ile burun uzatılabilir, kısaltabilir, küçültebilir, büyütebilir, şekli değiştirilebilir, burun delikleri küçültülebilir. ‘Kemer’ olarak ifade ettiğimiz üst kısmındaki kemik yapı küçültülüp daha oyuk bir görüntü kazandırılabilir. Kalkıklığı artırılabilir, ucu sivriltilebilir veya yuvarlaklaştırılabilir. Burnun kemik veya kıkırdak yapıları ile ilgili değişiklikler yapılabilir. Bütün bunların ne kadar ve ne şekilde gerçekleşeceği ancak kemik kıkırdak ve yumuşak dokuların doktor tarafından muayene edilmesinden sonra anlaşılabilir.”

 

Burun estetiği için uygun özellikler

Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, burun estetiği için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesinin bulunması gerektiğine dikkat çekti:


-Burun yüze göre geniş veya uzundur.
-Burun kemiği kırık ya da eğridir.
-Kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı burnun şekli değişmiştir.
-Burnun iki tarafında gözle görülür bir asimetri bulunmaktadır.
-Yan profilden bakıldığında burun ucu düşüktür.
-Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.
-Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir.
-Burun sırtında kemer yapısı mevcuttur.

 

Burun estetiği ile kusursuz bir buruna kavuşmak mümkün müdür?

“Unutulmamalıdır ki burun yapımız başlangıçta da mükemmel değildir” diyen Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, hastanın çoğunlukla kafasında bir burun şekli hayal ettiğini ancak burnun yeni şeklinin ancak eski şeklinde yapılan değişikliklere göre belirlenebileceğini bildirdi.

Tıbbi yöntemlerle kişinin istediği bir buruna milimetrik ölçümlerle ulaşmasının mümkün olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, şöyle devam etti:

“Ameliyattan en çok memnun kalan hastalar, burnunda yapılacak değişiklikler konusunda aşırı beklentileri olmayan, yüzüne yakışacak bir burun ile tatmin olma eğilimindeki hastalardır. Ayrıca burnun yeni şekliyle yüzün ifadesinde güzel bir değişiklik elde etmek mümkün olsa bile yepyeni bir görüntüye kavuşmak mümkün değildir. Bütün bunları ameliyatı gerçekleştirecek olan hekim ile görüşmek, ameliyat sonrası hayal kırıklıklarını en aza indirmek açısından çok önemlidir. Örneğin, burun estetiği operasyonundan sonra da burun bir miktar asimetrik kalmaya devam edecektir. Çünkü burnun her iki tarafının ameliyatlı veya ameliyatsız tıpa tıp eşit olması mümkün değildir.”

 

Hasta adayının bir resimde beğendiği burunu elde etme şansı var mıdır?

Burun estetiğinde yüzdeki tüm organların birbiriyle uyumunun önemli olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, şunları anlattı:

Burun estetiğinde elde edilmesi planlanan sonuç yüzün diğer organlarına yani çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle bir başka kişide beğenilen burnun hasta adayında da aynı sonucu verme olasılığı çok düşüktür. Bunun yanı sıra hastanın kendi fotoğrafı üzerinde oynamak da yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler elektronik ortamda, bilgisayar araç ve gereçleri ile ekran üzerinde yapılırken, ameliyat sırasında yapılan değişiklikler gerçek insan dokusunun üzerinde ve insan becerileri ile gerçekleştirilir. Dolayısıyla ekranda elde edilen ‘mükemmel’ buruna ameliyatla ulaşmak mümkün olmayabilir.”

 

Burun estetiği ameliyatının riskleri nelerdir?

Burun estetiği ameliyatının çoğunlukla burun kemiğinin uygun şekilde kesilmesiyle gerçekleştirildiği için oldukça komplike bir estetik operasyon olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, riskleri şöyle dile getirdi:

“Anesteziye ilişkin birtakım risklerin yanı sıra, burun operasyonunda kanama, enfeksiyon, akıntı, nefes alma güçlüğü ve nadiren koku almada geçici bir kayıp olabilmektedir. Burun kemik ve kıkırdaklarının en son şeklini almasından ve dikişlerin alınması/erimesinin ardından burun ucunun bir miktar düşmesi normaldir.”

 

İkinci bir operasyon geçirme olasılığı nedir?

Bazı durumlarda ikinci operasyona ihtiyaç duyulabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, “Hasta iyileşmesi ve benzeri bazı nedenlerden dolayı ya da hastanın istediği ikincil değişiklikler nedeniyle ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. Bu ikinci operasyon asıl ameliyatta elde edilen sonuçları daha da mükemmel hale getirmek amacıyla çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir” diyerek ikinci bir operasyon için 6 ila 12 ay arasında değişen bir bekleme süresi olması gerektiğinin altını çizdi.

 

Ameliyat sonrası ne kadar ağrı oluyor?
Ameliyat sonrasında sadece hafif bir ağrı beklendiğine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, diğer belirtileri ve dikkat edilmesi gereken hususları şöyle açıkladı:

Şişkinlik ve özellikle gözlerin altında morluk olması normaldir, ancak bu bölgelerde ağrı fazla hissedilmez. Göz ve çevresinde şişlik ve morluğu azaltmak amacıyla soğuk kompres uygulanabilir. Nefes almayı kolaylaştırmak için buhar uygulaması yapılabilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca burundan biraz kan gelmesi normaldir.”

Burun estetiğindeki amacın yüzün diğer ölçülerine uyan, doğal bir görüntüye sahip bir burun yapısının şekillendirilmesi olduğuna vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Anlatıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Estetik burun ameliyatları burunun gerek fonksiyonel, nefes alma, gerekse estetik, dış görünüş, ihtiyaçlarını karşılayan bir operasyondur. Başvuracağınız plastik cerrah size konu ile ilgili daha detaylı bilgi verecek ve size özel planlamada nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.”

 

 

Anestezi: Genel, lokal veya sedasyon.
Ameliyatın süresi: 1-2 saat.
Hastanede kalma süresi: 3-4 saat veya bir gece. Refakatçi gerekebilir.
Ameliyat sonrası: Burnu stabil hale getirmek için bir hafta boyunca splint denilen bir alçı kullanılır. Ameliyattan dolayı burun çevresi ve gözaltlarında şişme ve morluk görülebilmektedir.
İyileşme: 3-4 gün içinde hafif işler.1 hafta sonra işe dönme, 1 ay boyunca ağır spor, ağır iş, uzun süre eğilmek ve gözlük kullanmak yasak. 1 ay sonra sportif aktiviteler serbest.
Kesin sonuç: 1-1,5 yıl.