İshal

Dr. Çağatay KABAK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 
Çocuğunuzu ishalden nasıl koruyabilirsiniz?

 

İshal, çocukların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından birisidir. İshale bağlı bebek ve çocuk ölümleri oranının yüksek olduğunu belirten Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çağatay Kabak, ishalden korunma yolları ve tedavilerini anlattı.

Bebek ve çocuklarda ölümlere yol açan, özellikle yaz aylarında artış gösteren ishale karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Çağatay Kabak, Türkiye’de 0-5 yaş grubu bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün, ishal hastalığı sonucu gerçekleştiğini, özellikle yaz aylarında ishale bağlı ölümlerde artış gözlendiğini söyledi.

Dr. Çağatay Kabak, “Ayrıca beslenme hataları, doğuştan metabolizma hastalıkları, antibiyotik kullanımının da ishale neden olabilir. Yeni doğan ve süt çocuklarında, ishal daha kolay oluşur ve daha ağır bir seyir izlediği bilinmelidir” dedi.

İshale Karşı Anne Sütü

Bebeklerde ishal riskine karşı anne sütünün en önemli korunma faktörü olduğunun altını çizen Dr. Çağatay Kabak, “Annelerin, bebeklerini doğar doğmaz emzirmeye başlamasının, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesinin ve 6. aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesinin bebeklerde ishale bağlı ölümleri azalttığı bilinmektedir” diye konuştu.

Bebek ve çocukların bakım ve beslenmesinde, kişisel ve ev hijyeninin çok önemli bir yer tuttuğunu anlatan Dr. Çağatay Kabak, şu uyarıları yaptı:

“6. aydan sonra anne sütüne ek olarak ek gıda alan bebekler için kullanılan araç-gereçler temiz tutulmalı, el temizliğine özen gösterilmeli ve bebeklerin besinleri hazırlanırken kaynatılıp soğutulmuş içme suyu kullanılmalı.”

 

*****************

İshalin Tedavisi

Çocuğunuzda ishal başladıysa ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuzda ishal başlar başlamaz bol su, ayran, açık çay, şeftali ve elma suyu gibi sıvı içecekler veriniz. Su kaybının meydana gelmesini önleyiniz.

2. Çocuk anne sütü ile besleniyorsa, anne sütünü kesmeyiniz.

3. Çocuğunuzu beslemeyi sürdürünüz. Sindirimi kolay olan, pirinç çorbası, yoğurt, şeftali ve elma püresi, patates ve havuç püresi, pişmiş yağsız et gibi yiyecekleri tercih ediniz.
4. Çocuğunuzda su ve tuz kaybı belirtileri varsa ağızdan hazır tuz - şeker eriyiği vermeniz gerekir.

5. İshal durduktan sonra çocuğunuzu iyi besleyiniz. Doktora danışmadan ishal kesici ilaç kullanmayınız. Bu tedavilere rağmen ishal düzelmezse, sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

***************

İshalin bebek ve çocuklarda aşırı su kaybına yol açtığını ve bu nedenle de bebeklerin mutlaka sık sık emzirilmesi gerektiğini belirten Dr. Çağatay Kabak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şiddetli ishallerde, kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konması amacıyla tuz-şeker çözeltisini (ORS) evinizde bir litre suda eriterek bebeğinize içirilmesi faydalı olacaktır. Bu çözelti, normal sudan daha iyi emildiğinden vücudun sıvı ve mineral kaybını telafi etmesi daha etkili olmaktadır. Doktora danışmadan bebeğe ishal kesici ilaç vermeyin.

Her zaman verdiğinizden daha çok su verin ve onları kesinlikle aç bırakmayın. Yağlı besinlerden, çay, kola gibi çok şeker içeren içeceklerden kaçının. Bebeklerin sık olarak sulu dışkılaması ve tekrarlayan kusma, dışkılarında kan olması, iştahlarında azalma, ateşlerinde yükselme ve gözlerinde çökme durumlarında, ailelerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları uygun olacaktır.”

ÖNLEMLER

- Yemekten önce, tuvaletten sonra, bebeğinizi beslemeden önce, bebeğinizin altını temizledikten sonra ELLERİNİZİ SABUNLA YIKAYINIZ!

- Temiz içme suyu içiriniz

- Çocuğunuzun içme suyunu kullanmadan önce kaynatınız

- Sebze ve meyveleri bol su ile yıkayınız

- Yiyeceklerinizi kapalı yerlerde saklayınız, sineklerden koruyunuz

- Çöplerinizi kapalı kutularda toplayınız, belediyelerin çöp toplama hizmeti sunmadığı bölgelerde çöplerinizi toprağa gömünüz

- Kapalı tuvalet kullanınız