Sanko Üniversitesi

Bilimde, Eğitimde, Sağlık Hizmetinde SANKO Farkı…

SANKO ÜNİVERSİTESİ

 

Gaziantep’te dördüncü üniversite olarak kurulan SANKO Üniversitesi bu yıl öğrencilerine ilk kez kapılarını açacak olmanın gurur ve heyecanını yaşıyor.

 

Tıp alanında eğitim vermek üzere kurulan SANKO Üniversitesi, Gaziantep’in en merkezi noktalarından birinde bulunan ana yerleşkesi ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nden oluşuyor.

 

Ana bina gerek fiziksel şartları, gerekse teknolojisiyle hem akademik ve idari kadro hem de öğrencilerin akademik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandı. Ana bina 10 katlı olup, 10.000 m2 alanda; otopark, kafeteryalar, mescit, yemekhane, kütüphane, derslikler ve modern laboratuvarlar bulunuyor. Sosyal hayatın en yoğun yaşandığı Gazi Muhtar Paşa Bulvarı’nda yer alan ana bina, her yere yürüme mesafesinde bulunuyor ve öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları sosyal olanaklara ulaşım kolaylıkla sağlanıyor.

 

Ana binanın hemen yanında yer alan Özel Sani Konukoğlu Hastanesi, Türkiye'nin tek çatı altında donanım açısından da en büyük özel hastanelerinden biridir. Öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerinde bu hastanemizin imkanları kullanılacaktır.

 

SANKO Üniversitesi mensupları sosyal ve kültürel faaliyetler için SANKO Üniversitesi Kültür Evi ile Özel SANKO Okulları bünyesinde yer alan Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi’nden yararlanabilecekler. Ayrıca, öğrencilerin barınma ihtiyaçları için hazırlanan modern öğrenci evlerinde yeterli kapasite mevcuttur.

 

Prof. Dr. Ahmet SINAV

Rektör

SANKO Üniversitesi

 

HEDEFE ADIM ADIM

SANKO Üniversitesi olarak yoğun bir hazırlık ve tercih döneminin ardından 2014 – 2015 akademik yılında ilk öğrencilerimizi kabul etmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yeni bir akademik yılın başlaması ile birlikte sadece Gaziantep’te değil, bölgemizde ve ülkemizde hayalini kurduğumuz uluslararası standartlarda üst düzey eğitim ve sağlık hizmeti sunarak SANKO farkını yaşatacak olmanın gururu içerisindeyiz.

Bir sosyal sorumluluk bilinciyle, Sani Konukoğlu Vakfı tarafından kurulmuş olan üniversitemizin ana amacı hayatlarımızı güvenle emanet edebileceğimiz, sağlık profesyonelleri yetiştirmektir.

Bu yıl Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde eğitim görecek öğrencilerimiz için yetkin bir kadro, seçkin bir müfredat, çok modern teknoloji ile donatılmış tesisler ve profesyonel düzeyde ekipman hazırladık. Öğrencilerimizin en büyük avantajlarından birisi de Türkiye’nin tek çatı altında en büyük özel hastanesi olan Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde birinci sınıftan itibaren uygulamalı eğitim alacak olmalarıdır.

Üniversitemizin akademik kadrosu bizimle aynı heyecanı paylaşan, alanında deneyimli ve başarılı isimlerden oluşuyor. Akademik kadromuz bu yıl için hazırlıklarını tamamladı ve hepimiz büyük bir heyecanla öğrencilerimizi bekliyoruz. Amacımız, bu akademik yıla her şeyiyle hazır bir üniversite olarak başlamak ve bizden beklentileri layıkıyla karşılamak.

Sadece bugüne değil yarına da hazırlık yapan bir üniversite olarak, hedeflerimizden biri de tıp ve ilgili bilimlerin her alanında eğitim veren bir üniversite olmak. Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerimizin hemen ardından Diş Hekimliği Fakültemizin kuruluşuyla ilgili çalışmaları başlattık ve yoğun bir şeklide çalışmalarımız devam ediyor. Arkasından da sağlık alanında insana hizmet eden tüm profesyonellerin eğitimi için ilgili okullarımızı arkası arkasına açacağız.

Hastanemizin hemen yanında çok kısa bir süre önce başlatmış olduğumuz üniversite idari binası inşaatıyla ilgili çalışmaların sonuna geldik. İnşallah her şeyiyle yepyeni olan üniversitemizde SANKO farkını öğrencilerimizle birlikte yaşayacağız.

Sadece ülkemizden değil, yurtdışından bizi tercih eden öğrencilerimize de günümüzün en modern akademik olanaklarını sunarak, en iyisini verme gayreti içindeyiz. Gerek sosyal yaşam, gerek barınma, gerekse kişisel gelişim açısından kendilerine aile ve ev özlemi yaşatmayacağını düşündüğümüz bir ortam sağlamaya gayret ediyoruz.

Tüm SANKO Üniversitesi ailesi olarak öğrencilerimizi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

 

Prof. Dr. Salih Murat AKKIN

Tıp Fakültesi Dekanı

SANKO Üniversitesi

 

TIP EĞİTİMİNİDE İDDİALIYIZ

Üniversitemizin ilk eğitim-öğretim yılının açılışının yapılacağı Ekim ayı ile birlikte Tıp Fakültesi olarak biz de bu yıl ilk öğrencilerimizle buluşuyoruz.

Başlangıçlar daima heyecanlıdır ve ilkler her zaman çok değerlidir. Bu nedenle bizim de coşkumuz çok büyük. İlk yılımız olmasına karşın LYS sonuçlarında çok iyi bir puan seviyesi elde ettik. Coşkumuz katlanarak arttı. Bizi tercih eden tüm öğrenci adaylarımıza teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum.

SANKO Tıp Fakültesinde tıp eğitiminin dünyada uygulanan en gelişmiş modellerinden birini uygulayacağız. Çağdaş, uluslararası akreditasyona uygun, ölçülebilir bir tıp eğitimi modeli sunacağız. Henüz daha yolun başında bir tıp fakültesi olsak da, köklü bir geçmişe sahip Özel Sani Konukoğlu Hastanesinin varlığının getirdiği avantajla öğrencilerimizi ilk sınıfla birlikte hekimliğin klinik yüzü ile tanıştıracağız. Şimdiden çok güçlü bir eğitim kadrosu oluşturduk. İlk eğitim-öğretim yılına 43 öğretim elemanı ile başlıyoruz. Bu kadro zenginliği yeni kurulmuş bir üniversite bünyesindeki bir tıp fakültesinde ilk kez yaşanıyor. Sevgili öğrencilerimizle birebir iletişimde bulunarak birikimlerini aktaracak hocalarımız, alanlarında deneyimli öğretim üyelerinden oluşuyor.  Özellikle temel bilimler alanında çok güçlü yeni bir kadro oluşturduk. Klinik bilimlerde de, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi bünyesinde birikimlerini ortaya koymuş olan deneyimli isimleri üniversite kadromuza kattık.

SANKO Tıp Fakültesi öğrencileri ilk üç sınıfta bir yandan modern laboratuvar altyapısında uygulamalı temel bilim eğitimi alırken, birinci yılın ikinci yarısıyla birlikte eş zamanlı olarak hekimlik pratiğine yönelik teorik bilgi ve beceriye yönelik uygulamalı klinik eğitimi görecekler. Tıbbın temelini oluşturan her türlü laboratuvar deneyini yapacak, bizzat kadavra üzerinde çalışma olanağı bulacak, gelişmiş simülasyon uygulamalarının ardından klinik vizitler, ameliyatlar ve yoğun bakım rutinlerine katılacaklar. Mesleki beceri uygulamaları kapsamında bir yandan iyi ve insancıl hekimlik yönünde eğitilirken, diğer yandan akademik donanım yetkinliğine yönelik uygulamalı öğretim süreçlerinden geçecekler.

Yine bu evrede sunacağımız çok sayıda seçmeli ders sayesinde bir tıp aydını olma yolunda da yüksek bir düzeyi yakalama fırsatı bulacaklar. Her bir öğrencimiz henüz ilk yılın sonunda, yine seçmeli olarak sunduğumuz topluma dayalı bir araştırma projesinde yer alarak akademik analiz ve sunum deneyimini yaşamış, ilk bilimsel bir yayında ilk kez yazar olarak yer almış olacak. Çok önemsediğimiz bir başka uygulamamızda öğrencilerimiz, zorunlu İngilizce öğretiminin 3 katı oranda ileri ve medikal İngilizce dersi alacaklar. Böylece mezunlarımızın, hocalarıyla eksiksiz iletişim kurabilmelerini sağlayan Türkçe aldıkları sağlam bir tıp eğitimi yanında, biyomedikal alanda dünya çapında rekabet edebilecekleri bir düzeyi yakalamalarını hedefliyoruz.

SANKO Tıp Fakültesi öğrencileri mezuniyet öncesi tıp eğitiminin hem temel hem de klinik açıdan entegre edilmiş bu zorlu ilk üç yılını başarıyla tamamladıklarında, kendilerini pratik hekimliğin her alanında, klinik hocalarıyla birlikte yapacakları stajlarına hazır birer hekim adayı olarak tanımlayabilecekler. Stajların tamamlandığı beşinci sınıfın sonu ile birlikte ise intern doktor unvanıyla pratik eğitim görecekleri altıncı sınıfa geçmeye hak kazanacaklar. Bu süreçlerde sadece Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nin tam donanımlı ve geniş kapsamlı klinik olanaklarıyla yetinmeyip, mezun adayı stajyer ve intern öğrencilerimizin, Aile Hekimliği, Çevre ve Toplum Sağlığı gibi sağlık hizmetlerinin sunulduğu diğer basamaklarda da eğitim görmelerini sağlayacağız.

SANKO Tıp Fakültesi olarak tıp eğitiminde gerçekten iddialıyız. Nitelikli hekim yetiştirmek istiyoruz ve bunun için hazırız. Mezunlarımızın sadece çağın tıp gündemini tüm güncelliği ile izleyip uygulamalarını buna göre yapan iyi hekimler değil, tıp gündemine katkı yapan ve yön veren nitelikli bilim insanları olacağına yürekten inanıyoruz.

 

Prof. Dr. Nalan AKBAYRAK

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı

SANKO Üniversitesi

 

Değerli Okurlar,

Heyecanla beklediğimiz öğrencilerimizle tanışacağımız günlere çok az kaldı. Gençler arasında dört yılın “çok uzun” olarak yorumlandığını biliyorum. Oysa öğrencilerimiz şunu bilmeli ki; bu zaman diliminde büyük dostlukların ve sevgilerin temelleri atılacak, aynı zamanda mesleki bilgilerle yoğrulan ve ömür boyu unutamayacakları deneyimler ile yeni bir yaşama başlayacaklar.

Bu bir yarış! Ve bu yarışı önde bitirenler için olanaklar sınırsız olacaktır. Üniversite; bilim, sanat ve araştırma yuvasıdır. Aynı zamanda sosyalleşme, olgunlaşma ve “büyüme” de bu yuva içinde gerçekleşecektir.

SANKO Üniversitesi’nde Dekanlığını yürütmekte olduğum Sağlık Bilimleri Fakültesi üç bölümden oluşmaktadır: Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri. Fakültemiz her bölümde 60, toplamda 180 kişilik kontenjan ve kendini yetiştirmiş profesyonel akademik kadrosuyla eğitime başlamaya hazırdır.

Aylar süren çalışmalarımız sonunda açıklanan LYS sonuçlarını takiben öğrencilerimiz ve velileri gibi bizler de heyecanla tercihlerin açıklanmasını bekledik. Sonuç hepimizin yüzünü güldürdü. Gazi şehrimiz başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinden öğrencilerimizin olması ve çok kısa bir sürede kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz üniversitemizin ilk eğitim-öğretim yılında bütün kontenjanlarının dolmuş olması heyecanlı bekleyişimizi mutlulukla sonlandırdı. Birçok öğrencimiz ve aileleri ile daha şimdiden tanışıp birebir görüşmeler yaparak; ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarını bizlere emanet edebileceklerini gözleriyle görüp, bizi seçerek en doğru kararı verdiklerini anlamalarını sağladığımızı söyleyebilirim.

Aslında heyecanımız hiç bitmiyor; şimdi de bütün öğrencilerimizle eğitim verilecek, dersliklerimizde ilk karşılaşacağımız günü heyecan ve gururla beklemekteyiz. Çünkü bugün onları nasıl en iyi şekilde bilim insanı olarak yetiştirmek hayalini geride bırakıp icraata geçeceğimiz gündür. Ayrıca eğitime başlayacağımız bu ilk yılımızda Hemşirelik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi için başvurumuzu yapmış ve doktora programı için ise çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Uluslararası bilim camiasında adımızı duyurmak ve kaliteli bilim insanı yetiştirmek adına her türlü faaliyeti sürdürüyoruz. Şimdilik Hemşirelik Bölümü’nde başladığımız bu çalışmaları çok kısa bir süre içerisinde Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri için de başlatacağız.

Üniversitemiz, büyük Atamızın gösterdiği çağdaş eğitim seviyesinin üstünde eğitim verebilecek kapasitede ve kendini en iyi şekilde yetiştirmiş akademik kadrosuyla eğitim camiasına hızlı bir giriş yapmıştır. Temennimiz, yetiştireceğimiz kaliteli öğrencilerle bilim alanında bayrağı en üst seviyede taşımaktır.

Çok kısa bir zaman sonra hayallerimizin gerçekleştiği günleri göreceğimizden ve daha büyük projelere öğrencilerimizle birlikte ulaşacağımızdan hiç şüphem yoktur. Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım, Abraham Lincoln’un oğlunun öğretmenine yazdığı bir mektubu tarafıma ulaştırdı. Uzun sayılabilecek bu mektubun bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum:

“Öğrenmesi gerekli biliyorum; tüm insanların dürüst ve adil olmadığını, fakat her düşmana karşı bir dost olduğunu öğret ona. Kazanılan bir doların bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret ona. Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona, kazanmaktan neşe duymayı. Okulda hata yapmanın hilekârlıktan daha onurlu olduğunu öğret ona. Kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde bile. Tüm insanları dinlemesini öğret ona, fakat tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını öğret ona. Her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret, böylece insanlığa karşı da derin inanç taşıyacaktır.” 

Bu bağlamda; velilere de seslenmek istiyorum: “Değerli velilerimiz, bin bir emekle çocuklarınızı bir meslek kazanmak üzere bizlere gönderdiniz. Öğrencilerimiz artık kanatlarını çırpmaya hazır. Bizler onları yönlendirecek, işleyecek ve mezun edeceğiz. Daha yükseğine gönül verenler için yüksek lisans ve doktora programları da açıp, yetişmiş insan gücünü ülkemize armağan edeceğiz. Bu konuda bizlere güvenebilirsiniz.”

Bu vesile ile bir hastane veya üniversiteden çok daha fazlasını öğrenci ve öğretim üyelerinin kullanımına sunan, bugün için Türkiye standartlarının çok üzerinde maketler, simülatörler, diğer ekipmanlar ve uzman desteği için Sayın Konukoğlu Ailesi’ne emek ve katkıları dolayısıyla teşekkürlerimizi sunarız.