Yaşam Boyu Cilt Bakımı İçin Küçük İpuçları

YAŞAM BOYU CİLT BAKIMI İÇİN KÜÇÜK İPUÇLARI

Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerindendir. Sadece estetik açıdan değil sağlığımız açısından da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstererek ileri yaşlarda oluşabilecek kırışıklık ve deformasyon gibi problemleri önleyebiliriz. Aksi takdirde UV ışınları, makyaj, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme cildimizi olumsuz yönde etkiler. Peki, cilt sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz? Cilt bakımı için neler yapmalıyız? İşte Hastanemiz Cilt Hastalıkları Uzmanı Sait Mavi’nin, cilt sağlığımız için verdiği önemli ipuçları…

 

 √ Bebeğinizde görünür bir neden yokken dermatit oluştuysa ve aynı zamanda huzursuz ve uykulu görünüyorsa acilen doktorunuza danışın. Huzursuz bir bebek ya da çocuktaki dermatit, bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

√ Bez dermatitini önlemek için cildi kuru ve temiz tutmak çok önemlidir. Bebeğinizin cildini her zaman hava ile temas ettirin. Bebeğinizin altını değiştirdikten ve temizlik ve kurulama işleminden sonra mutlaka iyi cins bir vazelin sürüp altını kapatın. Bu şekilde çocuk pişiklerini önlemek mümkündür.

√ Koltukaltları ve kasıklardaki apokrin ter bezleri ergenlik çağında etkinleşir. Ciltte normalde de bulunan bakterilerle etkileşime girerek derinin vücut kokusu üretmesine neden olurlar.

√ Sorunlu cildi olan ergenler yağlı kozmetiklerden kaçınmalıdır.

√ Ergenlerde sıklıkla görülen deri çatlakları genetik yapı kadar, artan hormon üretimi yanı sıra fazla ya da hızlı kilo alımı ile ilgilidir. Rahatsız edici olsalar da bunları yok etmenin yolu yoktur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte soluklaşabilir ve daha az dikkat çekici hale gelebilir.

√ Yiyeceklerle ciltteki aşırı yağlanma ya da aknenin ilişkisi yoktur. Özel bir besinin akne ve lekeleri daha kötü hale getirdiğine ilişkin bir kanıt yoktur. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenme iyileşme sürecini olumlu etkiler.

√ Derinleşmiş kırışıklıklar ve çizgiler deri soyucu kremler ya da değişik kimyasallar içeren kozmetiklerle yüzeysel olarak yok edilemez. Bunlar ‘İmplant’ adı verilen tümüyle farklı yöntemlerle giderilebilirler. Kolajen ve botox gibi popüler implantlar yanında silikon, Gore-Tex ve vücudun karın gibi bölgesinden alınan kişinin kendi yağı implant olarak seçilebilecek diğer alternatif maddelerdir.

√ Melanositler, yani cildin pigment (renk maddesi) üreten hücreleri gebelik sırasında dişilik hormonlarına daha duyarlı hale geldikleri için özellikle koyu renk tenlilerde ve güneşin de etkisiyle yüzde leke oluşumu ortaya çıkar.

√ Normal cildin bakımı için cildi temizlemek, yoğun olmayan bir nemlendirici ve güneş kremi yeterlidir. Genellikle çocukların cilt yapısı bu türdendir.

√ Yağlı cildin bakımında yağı yok etmek için gereğinden fazla temizlik yapmak tersine yağ bezlerini harekete geçirir. Hafif bir nemlendirici, yağsız bir güneş kremi kullanımı önerilebilir.

√ Kuru ciltlerin bakımında sabun yerine başka bir temizleyici gerekebilir. Geceleri yoğun bir nemlendirici, erken yaşta göz kremi ya da losyonu kullanımı ve yüksek faktörlü güneş kremi önerilebilir.

√ Karma ciltlerin bakımında sabun dışında bir ürün kullanarak cildi temizlemek, yağlı bölgelere yoğun olmayan bir nemlendirici ve güneş kremi, yağlı bölgelere sıkılaştırıcı ya da tonik önerilebilir.

√ Cildiniz kuruysa çok sıcak duş ve banyodan kaçının. Yüksek sıcaklıklar çatlak damar gelişimini artırabilir.

√ Duş ya da banyoda 20 dakikadan fazla kalmayın. Suda çok kalmak derinin kurumasını hızlandırır.

√ Duş jelleri ve bazı banyo köpükleri vücut üzerinde bir katman oluşturabilir. Bu durumda iyi durulama yapılmaz ise cildinizde aşırı kuruma ortaya çıkabilir.

√ Cildinizi tam kurulamadan havluyla hafifçe ıslaklığını alın.

√ Yüz maskeleri en çok yağlı ciltler için yararlıdır. Haftada bir ya da iki kez kullanmak yeterlidir.

√ Gözenekler genişse tonik ya da sıkılaştırıcılar kullanılabilir. Sıkılaştırıcılar özellikle yağlı ciltler için önerilir. Alkol, witch hazel ve alüminyum içerirler.

√ Çok kuru ve duyarlı bir cilde ‘ölü hücre temizleyicisi’ denilen AHA ya da retinoic acid kremler kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

√ Cilt yağlı ise ölü hücre temizleyicileri yağ bezlerini uyararak cildi daha da yağlı hale getirebilir.

√ Gözaltı gibi duyarlı bölgelerde ölü hücre temizleyicisi kullanılmamalıdır.

√ Her gün şampuanla saçı yıkama saça zarar vermez ve yağlı hale getirmez.

√ Gebelikte ortaya çıkan çatlaklar, hormonal faktörler yanında genetik yapı ile de ilgilidir. Bunların tedavisi için bazı dermatoloji kinikleri lazer tedavisi önerseler de bu tedavi ancak iz ve çatlaklar yeniyken sonuç verebilir.

√ Ciltteki çatlak damarlar çoğu kez lazer ya da elektroliz ile tedavi edilebilirler.

√ Farklı türde lazerler, ışın kaynağına bağlı olarak değişik amaçlarla kullanılırlar. Her lazerin kullanım amacı ve yeri değişiktir.

√ Lazer tedavisinde sonuçlar değişkendir. Tedavi herkes için uygun olmayabilir.

√ Doku implant sonuçları genellikle iyi olsa da, kalıcı değildirler. Etkiyi korumak için yıl içinde tedavinin birkaç kez yinelenmesi gerekir.

√ Tırnak batmalarını önlemek için ayak tırnaklarını kavisli değil, düz kesmek gerekir.