Bilim, Eğitim ve Sağlık Hizmetinde SANKO Farkı

“Bilim, eğitim ve sağlık hizmetinde SANKO farkı...
 

Prof. Dr. Ahmet Sınav

“ÖNCELİĞİMİZ KALİTE”

Ezbere dayalı değil uygulamaya dayalı bir eğitim anlayışıyla yola çıktıklarını vurgulayan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, “Önceliğimiz; çok öğrenci alıp, üniversitemizi büyütmek değil, kalite. SANKO adına bir şeyler yapıyorsanız sizden beklenen en üst düzey kalitedir ve o kaliteye yaraşır şeyler yapmak zorundasınız” dedi.

Dergimizin bu sayısında, Türkiye’nin en genç üniversitelerinden SANKO Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav ile yaptığımız söyleşiye yer veriyoruz.

 

SANKO Üniversitesi’nin kuruluş amacı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Hamimiz olan Sani Konukoğlu Vakfı'nın kuruluş amacı ile üniversitemizin kuruluş amacı dikkat çekicidir. Vakfımız 1989 yılında bölge insanımıza hizmet etmek amacıyla kurulmuş, ardından vakfın kurucusu rahmetli Sani Bey, 1993 yılında ülkemizin tek çatı altında en büyük özel hastanesinin temelini, para kazanmak amacından ziyade, bölgemiz insanına kaliteli sağlık hizmeti sağlamak düşüncesiyle atmış. Şimdi de üniversitemiz aynı amaçla kuruldu. Biz gerçek bir sosyal sorumluluk projesiyiz ve inşallah öyle kalarak başarılı olmayı hedefliyoruz.

Diğer bir farkımız da eğitim anlayışımız. Ezbere dayalı değil, uygulamaya dayalı bir eğitim anlayışıyla yola çıktık ve bu şekilde de ilerliyoruz. Öğrencilerimiz bilgiyi neden öğrendiğinin, onu nerede kullanacağının bilinci ile öğreniyor. Bilgiyi öğrenciye depolamak yerine ona nasıl ulaşacağını ve onu nerede, nasıl kullanacağını da öğretmeye çalışıyoruz.

 

Hocam, bu süreçte önceliğiniz ne olacak?

SANKO Üniversitesi olarak önceliğimiz; çok öğrenci alıp, üniversitemizi büyütmek değil, kalite. SANKO adına bir şeyler yapıyorsanız sizden beklenen en üst düzey kalitedir ve o kaliteye yaraşır şeyler yapmak zorundasınız.

SANKO Üniversitesi Tıp Bilimleri alanında eğitim veren, araştırmalar yapan tematik bir üniversite. Kuruluş kanunumuzda tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinin yanı sıra, sağlık bilimleri ve fen bilimleri enstitülerimiz var. Tıp bilimlerine dahil tüm disiplinlerde verdiğimiz ve vereceğimiz lisans ve lisansüstü eğitimin yanı sıra, yüksek düzey bilimsel araştırma yapmak da amaçlarımız arasında.

Bunun için de laboratuvarlarımızı en seçkin, en kaliteli ekipmanla donattık. Her şeyimiz Amerikan tabiriyle "state of the art" kalitesinde. Kaliteli kadro, kaliteli müfredat, kaliteli ekipman ve kaliteli bir eğitim hedefiyle başladık ve o yolda da elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

İlk lisans öğrencilerimizi aldığımız 2014-2015 akademik yılında olduğu gibi, 2015-2016 akademik yılımızda da YÖK’ün dört programımız için verdiği öğrenci kontenjanı neredeyse yüzde 100 doldurduk. Tıp fakültesi ve sağlık bilimleri fakültesinin hemşirelik, fizyoterapi - rehabilitasyon ve beslenme - diyetetik bölümlerinde öğrencilerimizle 12 katlı kendi binamızda eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Bu arada yüksek lisans programımız da YÖK tarafından onaylandığı için mezuniyet sonrası eğitimlere de başladık.

 

Hocam, burslarınıza da değinebilir misiniz?

Eğitimi süresince çeşitli burslarla öğrencilerimizi destekliyoruz. SANKO Üniversitesi’nde 2014- 2015, 2015-2016 öğretim yıllarında ÖSYM bursu, sıralama bursu, ilk tercih bursu, şehit ve gazi çocuğu bursu, Sanko Okulları bursu, personel çocuğu ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi zorunlu hizmet sözleşmesi bursu olarak 138 öğrencimiz burslu olarak eğitim görmektedir.

Üniversitede kaliteyi öncelikli olarak hedefliyorsanız elbette akademik kadronuz çok önemli. Akademik personel seçimimizde uluslararası tecrübelerine önem veriyoruz. Sadece İngilizce bilenleri değil, o dili kullanabilenleri, yani uluslararası bilimsel tecrübeleri olan akademisyenleri öncelikle kadromuza katmaya çalıştık. Ayrıca, her ay Amerika'dan alanında yetkin bir akademisyeni getirip öğrencilerimizle tanıştırıyor, onların birikimlerini ve deneyimlerini paylaşmalarını sağlıyoruz. Daha kuruluş yılı bütçemizde bile buna önemli bir miktar kaynak ayırdık.

Üniversitemizde şu anda 61 öğretim üyesi, 11 öğretim üye yardımcımız var. Amerika’da başarılı kariyer yapmış hocalarımızla temas halindeyiz. Kadromuzu genişletirken buradaki iyilerle, uluslararası tecrübeleri olan hocaları bir araya getirip bir fark yakalamak istiyoruz.

 

Hocam, nasıl bir üniversite ortamınız var?

Üniversite aslında, sadece eğitim verip meslek öğreten bir kurum değildir. Ülkemizde yerleşmiş bazı yanlış alışkanlıklar var maalesef. Üniversite eğitimi sadece meslek bilgisi öğretmekten ibaret olmamalı. Üniversite dönemi bir insanın bireysel ve sosyal kişilik gelişiminde çok önemlidir. Öyleyse üniversite, önce bilgi üreten, sonra bu bilgiyi öğreten, daha sonra da öğrettiği bilgi ile kendini ve hayatı doğru okuyabilen, bilgiyi doğru kullanabilen entelektüel insan yetiştiren bir kurum olmalıdır.

Bizim diğer bir avantajımız da öğrencilere sunduğumuz sosyal imkanlarımız. Merkez yerleşkemiz şehrin içinde, Gaziantep'in sosyal açıdan en gözde bölgesi olan Gazi Muhtar Paşa Bulvarı’nda olması başlı başına bir avantajdır. Öğrenciler bir büyük şehrin sunduğu imkanlara yürüme mesafesindeler. Ayrıca yine merkez yerleşke içindeki SANKO Üniversitesi ana binamız otopark, kafeteryalar, mescit, yemekhane, kütüphane ve bahçe kafeteryası, ATM, kuaför, sağlık merkezi, fitness salonu ve kapalı yüzme havuzu gibi öğrencilerimizin ihtiyaç duyacağı tüm olanaklara sahip.

Ayrıca, öğrencilerimizin sosyal ve kültürel faaliyetleri için SANKO Üniversitesi Kültür Evi’miz, sportif aktivitelerimiz için Özel Sanko Okulları bünyesinde kullanmakta olduğumuz 650 kişilik gösteri ve toplantı salonu, kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, açık ve kapalı basketbol salonu, açık çim futbol sahası ve tenis kortlarımız mevcut.

Tematik tıp üniversitesi olmamızdan ve tıp bilimleri eğitiminin yoğun olarak uygulamaya dayalı olmasından dolayı Türkiye'nin tek çatı altında en büyük özel hastanesine sahip olmak bizim için büyük avantaj. Öğrencilerimiz, 611 yataklı, 60.000m2 çalışma alanına sahip Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde uygulamalı eğitim fırsatı bulmaktadır.  İstiyoruz ki bölgemizin gençleri iyi eğitim için diğer şehirlere veya yurtdışına gitmek zorunda kalmasınlar, hatta yurtdışından bizim kalitemizi talep eden öğrenciler gelsin.

Ayrıca hocalarımızdan maksimum verimi alabilmek için eğitim dilimiz Türkçe. Ancak, bunun yanında mecburi, yoğun İngilizce eğitim programı hazırladık. Çünkü öğrencilerimizin iyi düzeyde İngilizce öğrenerek okullarımızdan mezun olmalarını istiyoruz. Bu yüzden İngilizce derslerimizi haftada en az 6 saat olmak kaydıyla eğitim süresine yaydık. Tabi son yıllarda daha çok mesleki İngilizceye ağırlık vereceğiz.

 

SANKO Üniversitesi’nin hedefleri ve eğitimdeki yatırımları neler olacaktır? 

Büyüme hedefimizde tıp ve ilgili bilimlerin her alanında eğitim verecek tüm bölümleri açmak var. Şu anda diş hekimliği fakültesinin kuruluşu üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz yine kalite. Bu adım adım böyle devam edecek, ta ki meslek yüksekokullarına, teknik branşlara kadar. İstiyoruz ki ülkemiz sağlık sektöründe kaliteli eğitim ile yetişmiş profesyoneller artsın, hasta bakıcımızdan, hekimimize, laboratuvar teknisyenimizden hemşiremize bu sektörde hizmet üreten herkes iyi yetiştirilmiş profesyoneller olarak hizmet etsinler.

Hayalimiz büyük! İstiyoruz ki Ortadoğu'da tıp eğitimi, sağlık hizmeti ve bilimsel araştırma deyince akıllara ilk SANKO Üniversitesi gelsin. Uluslararası bilim camiasında iyi tanınan, tüm programları akredite, yaptığı araştırmalar diğer üniversitelerde kaynak olarak kullanılan, üniversite, toplum ve sanayi işbirliğini etkin olarak uygulayan, ulusal ve uluslararası olarak tercih edilen bir üniversite olalım istiyoruz.